فینگولیمد
   
 
  • کپسول فینگولیمد

   شیوع جهانی ام اس از 2.1 میلیون نفر در سال 2008 به 2.3 میلیون نفر در سال 2013 رسیده است یعنی از 30 نفر در هر 100000 نفر به 33 نفر در هر 100000 نفر.

   بیماری ام اس در ایران:
   آخرین آمار مبتلایان در کشور را حدود 70 هزار نفر برآورد شده است که در استان تهران و در سال 2008، رقم ابتلا به بیماری 50 نفر در هر 100 هزار نفر بود. در سال 2011 این آمار به 73 مورد، در سال 2014 به 101 مورد و در سال 2015 به 115 نفر در هر 100 هزار نفر رسید. شیوع این بیماری در کشورهای حاشیه خلیج فارس افزایش یافته است و ایران نیز در این میان رتبه اول را در خاورمیانه دارد. استان اصفهان بالاترین آمار را در میان سایر استان ها دارد.
   سازمان غذا و داروی آمریکا فینگولیمد را بعنوان خط اول درمان ام اس معرفی کرده است. البته در ایران و بسیاری از کشورهای اروپایی بعنوان داروی خط دوم درمان ام اس استفاده میشود.
   گروه دارویی :
   sphingosine –phosphate receptor modulator
   مکانیسم :
   فینگولیمد با کاهش تعداد لنفوسیت های موجود در دستگاه عصبی مرکزی با مکانیسم به دام اندازی آنها در سیستم لنفاوی موجب کاهش التهاب می گردد.
   بسته بندی :
   فینگولیمد به صورت کپسولهای 0.5 میلی گرمی و در بسته بندی 28 عددی توسط داروسازی ابوریحان تولید میشود.
   مرور مقالات :
   متن زیر به طور خلاصه به مرور مقالات معتبر در زمینه کاربردهای دیگر و بازنگری در برخی عوارض جانبی فینگولیمد پرداخته است.​

   1. کمک به بازسازی نورونهای محیطی با مصرف فینگولیمد :

   با تجویز فینگولیمد غیرفسفریله به مقدار 1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن، روزی یکبار از 2 روز قبل تا 14 روز بعد از آسیب به عصب سیاتیک موش، تاثیر دارو در عملکرد الکتروفیزیولوژیک و کلینیکال آنها مشهود بود.
   صرف نظر از اثر ضدالتهابی فینگولیمد، این دارو با دو مکانیسم افزایش AMP آکسون (فاکتور اساسی برای بازسازی نورون¬های محیطی و CNS) و کاهش سنتز لیزوفسفاتیدیک اسید (بوسیله مهار لیزوفسفولیپاز اتوتاکسین) در نورونهای آسیب دیده، به بازسازی آنها کمک می¬کند.

   1. استفاده از فینگولیمد در پیوند کلیه :

   در مطالعات صورت گرفته به روی 208 بیمار که 167 نفر دوزهای 0.25 و 0.5و 1 و 2.5 میلی¬گرم فینگولیمد و 41 نفر مایکوفنولات موفتیل، به صورت ترکیبی با سیکلوسپورین و کورتیکوستروئید دریافت کردند، ملاحظه شد رد پیوند برای آنها به ترتیب 23.3% و 34.9% و 17.5% و 9.8% برای فینگولیمد و 17.1% برای نفر مایکوفنولات موفتیل بود.
   نتایج این مطالعه بیانگر موثر بودن فینگولیمد به میزان 2.5 میلی گرم در روز برای پیشگیری از رد پیوند حاد کلیه در سه ماهه اول بعد از پیوند میباشد.

   1. تاثیر فینگولیمد در آلزایمر:

   مشاهده شده فینگولیمد با دوز 1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزی یکبار و به مدت 2 ماه در موش ها سبب کاهش آمیلوئید بتا 42 (مارکر بررسی اختلال حافظه و یادگیری) شد.

   1. خواص ضد سرطان فینگولیمد :

   نتایج این مطالعه نشان میدهد فینگولیمد خواص مهار متاستاز در ملانوما و گلیبلاستوما، جلوگیری از تشکیل عروق کوچک و کاهش سرعت آنژیوژنز در نوعی از سرطان پروستات، خصوصیات ایمونوساپرسیو در بعضی تومورهای بدخیم، توقف رشد سلولی و القای مرگ سلولی (اپوپتوزیس) در سرطان پروستات، سینه، بعضی انواع لنفوم، سرطان کبد و ... دارا میباشد.

   1. آثار ضد افسردگی فینگولیمد:

   یک کارآزمایی بالینی بیانگر این است که مبتلایان به ام اس که از افسردگی رنج میبردند پس از گذشت 6 ماه از سوئیچ کردن از IFNB به گلاتیرامر استات 50.5% و از گلاتیرامر استات به IFNB 25.3% بود.

   1. بهبود علائم ادم ماکولار ناشی از مصرف فینگولیمد بدون نیاز به قطع دارو:

   برخلاف باور عمومی مبنی بر قطع فینگولیمد در صورت بروز عارضه ادم ماکولار، در مطالعه¬ای مشاهده شده که پس از گذشت یک سال از مصرف دارو، عوارض ادم ماکولار که بتدریج از دو هفته بعد از شروع مصرف فینگولیمد شروه شده بود، رفع شده است.

   1. بازنگری در عوارض قلبی عروقی مصرف فینگولیمد :

   مطالعات نشان میدهند بعد از مصرف اولین دور فینگولیمد 2-3 میلی متر جیوه افزایش فشار و 7-8 ضربه در دقیقه کاهش ضربان قلب را شاهد هستیم، که پس از 1-2 ساعت از مصرف اتفاق میافتد و بعد از 4-5 ساعت به اوج میرسد. این عوارض در دوزهای بعد عادی شده و در درمان نگهدارنده دلیل تغییرات در رسپتورها نیازی به مانیتورینگ و مراقبت شدید ندارد.