فینگولیمد
   
 
  • 7نکته مفید برای بیماران ام اس

   7نکته مفید برای بیماران ام اس

   ام اس چیست؟
   بیماری ام اس یک بیماری عصبی ناتوان کننده است که به دلایل خودایمنی ایجاد می شود به این معنی که سلول های ایمنی فرد به غلاف میلین سلول های عصبی حمله کرده و با از بین بردن آنها، باعث کاهش سرعت انتقال پیام عصبی می گردد.
   در زیر به 7 واقعیت در مورد بیماری می پردازیم:
   1- ام اس یک بیماری مزمن است:
   مزمن بودن بیماری ام اس به این معنی است که بیماری طولانی مدت بوده و درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولیکن طیف گسترده ای از 2 میلیون بیمار ام اس در کل دنیا با کمک دارو امید به زندگی نرمالی دارند و تنها در موارد نادر منجر به کوتاه شدن طول عمر می گردد.
   2- علائم بیماری در افراد مختلف متفاوت است:
   بیماری ام اس علائم بسیار گسترده ای دارد که شایع ترین آنها عبارتند از: مشکلات بینایی، از دست رفتن حس، گزگز کردن اندام، اختلالات حرکتی و تعادلی و منقطع صحبت کردن که در هر فردی علائم متفاوتی ممکن است ایجاد شود. علائم ممکن است همیشگی نباشد و بصورت متناوب تکرار گردد. علت غیر قابل پیش بینی بودن علائم ام اس این است که در هر لحظه ممکن است سلول عصبی متفاوتی درگیر حمله شود.
   3- سیر بیماری ام اس شامل دوره های بهبودیابنده و عودکننده بیماری می باشد:
   بیمار در دوره بهبود فاقد علائم بیماری است. داروها به رفتن بیمار به دوره بهبود کمک می کند. دوره بهبود ممکن است هفته ها، ماه ها و حتی در برخی موارد سالها بطول بینجامد ولی به این معنی نیست که بیماری ام اس بطور کامل بهبود یافته است و علائم پس از طی دوره بهبود، مجددا بر می گردد.
   4- بیماری ام اس علائم روانشناختی نیز دارد
   آسیبی که بیماری ام اس به سلولهای عصبی می زند، ممکن است علائم روانشناختی نیز ایجاد کند که عبارتند از:
   ناتوانی در تمرکز و تفکر
   احساس سردرگمی در مورد مکان فضایی
   اختلالات حافظه
   اختلال در مهارت حل مسئله
   اختلالات روانشناختی برای بیمار آزاردهنده بوده و ممکن است منجر به عصبانیت و افسردگی گردد.
   5- ام اس یک ناتوانی نامرئی و خاموش است:
   بسیاری از افراد مبتلا به ام اس تفاوت ظاهری با سایر افراد جامعه ندارند چرا که بسیاری از علائم آنها نمود ظاهری ندارد و افراد می توانند کارهای روزانه خود را به طور عادی انجام دهند. همچنین بیماری حتی در مرحله بهبودیابنده هم در حال پیشرفت است که به پیشرفت خاموش بیماری معروف است.
   6- خنک نگه داشتن بدن کمک کننده است:
   عدم تحمل به گرما در بیماران ام اس بسیار شایع است که به نام پدیده یوتافس ( Uhthoff’s) شناخته می شود. اگر بیماران مبتلا به ام اس در معرض گرما قرار گیرند، موجب تضعیف و بد کار کردن سیستم عصبی می شود. خنک نگه داشتن بدن به کاهش بروز علائم کمک می کند. به روش های زیر میتوان بدن را خنک نگه داشت:
   دوش آب سرد و یا ولرم باید جایگزین حمام آب داغ گردد.
   نوشیدن نوشیدنی های خنک
   استفاده از لباسهای خنک
   خنک نگه داشتن هوای خانه
   7- نقش پیشگیرنده ویتامین د:
   تحقیقات نشان داده است ویتامین د باعث کاهش دوره های عودکننده بیماری می گردد. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین د مانند شیر، ماهی و تخم مرغ توصیه می گردد.